O mnie

Witam,

Jestem Marek, będę prowadził bloga poświęconego różnym aspektom odtwarzania muzyki, zarówno stronie najważniejszej – czyli muzyce, jak również stronie technicznej.

Problematyką HiFi i budowaniem sprzętu zajmuję się od ponad 20 lat. Na forach dyskusyjnych poświęconych audio i nie tylko jestem przeważnie znany jako bryan.

Część materiałów dotycząca projektów, które tutaj zamieszczam pochodzi z moich wcześniejszych stron internetowych, które niestety zostały w różnych okolicznościach skasowane.

Reklamy

56 responses to “O mnie

 1. Witam Panie Marku ! Jaki jest koszt kabla sieciowego, który Pan wykonał ? gdzie można kupić takie części do niego ?

  Pozdrawiam

  • Obecnie koszt części na kablu Lappa zaczynają się od około 60-80zł. Wszystkie części (kabel i wtyki) można dostać np. na Allegro. Gotowe kable też.

 2. Witam

  Mam pytanie odnośnie kondensatorów OS Con 10uF/6.3V do zasilania PCM1798 w modyfikacji były użyte na 6.3V czy mogą być na 25V ? Bo niestety nigdzie nie mogę znaleźć na 6.3v

  Pozdrawiam

  • Zastosowałem 10/6,3 bo akurat takie miałem w swoich zapasach. Odpowiadały mi też gabarytami (są dosyć małe). Można oczywiście zastosować większe kondensatory, ważne żeby się zmieściły na płytce.

 3. Witam

  Wziąłem się powoli za modyfikacje lampucery, wczoraj wymieniłem rezystory sprzężenia zwrotnego na 1k, teraz chciałbym wywalić układ wyciszania. Nie przyglądałem się zbytnio płytce od dołu ale które punkty należy ze sobą połączyć po wylutowaniu układu ? I w jaki sposób najlepiej go usunąc aby nie uszkodzić płytki.

  Pozdrawiam

  • Witam,
   punkty lutownicze można połączyć bez wylutowania układu, są oznaczone na płytce obok U10 jako L i R – wystarczy dać po kropelce cyny w każdy z nich, żeby połączyć ścieżki.
   Co do wylutowania układu, to bez odpowiedniej stacji lutowniczej trudno to zrobić, nie narażając płytki lub układu na uszkodzenie – laminat jest bardzo delikatny i bardzo łatwo uszkodzić delikatne ścieżki.
   Ja zrobiłem to metodą ‚siłową’ najpierw ostrym nożem modelarskim delikatnie odciąłem wszystkie nóżki układu CD4053, a następnie wylutowywałem je nóżka po nóżce.
   Po demontażu U10 można również wylutować z płytki układ jego zasilania: R4 i R5, D4, D5 oraz C18, C19, C24, C27.

 4. Cześć

  Udało mi się usunąć układ wyciszania i jego zasilanie faktycznie jest różnica, tylko przy C24 odszedł mi lekko jeden pad, ale chyba i tak się by do niczego nie przydał. Czy jakość połączenia punktów L i R (Przy R był jeszcze jeden mały otworek z którym jeden pad był połączony, ale to nie to raczej)
  na spodniej części płytki może powodować to że jeden kanał a konkretnie prawy gra delikatnie mniej przejrzyście ? http://imageshack.us/f/403/u10k.jpg/

  Chciałbym przejść do dalszych modyfikacji, oczywiście rozumiem że jeśli używam coax to cześć o o wymianie kondensatora odsprzedającego TOSLINK C1 i Zasilania układu C23 mogę pominąć ? Co do poprawienia zasilania stopnia wyjściowego, wykorzystując miejsce po zasilaczu do układu wyciszania, do których punktów przylutować kondensatory i czy mogą być nieco inne np nichicon muse 100Uf/25v, lub Elna Cerafine 100Uf/25V ? Czy lepiej się trzymać tych samych parametrów. To chyba na razie tyle 🙂

 5. Mniej ‚przejrzyste’ granie jednego kanału może być spowodowane zimnym lutem, albo uszkodzeniami laminatu. Możliwe też, że coś poleciało w ostatnim wzmacniaczu operacyjnym – niestety możliwości jest wiele i trzeba sprawdzać punkt po punkcie.
  Odnośnie dalszych modyfikacji – jeśli nie używasz Toslinka, to nie trzeba modyfikować, co do reszty komponentów można dać inne – ja akurat miałem takie wartości. Ważne żeby nie były na niższe napięcie niż panujące w układzie.
  Co do wlutowania kondensatorów w miejsce zasilacza układu wyciszania ja zrobiłem tak: jeden kondensator 220/16 wpięty + w +12V rezystora R4 i – w masę C24, drugi kondensator wpięty – w -12V rezystora R5 i + w masę C27. Trzeba sprawdzać miernikiem punkty masowe, czy na pewno są podłączone.

 6. Czyli tak pierwszy kondensator + do + R4 i – do – C24, a drugi kondensator
  – do – R5 i + do – C27 ? A nie powinien być – do – R5 i + do + C27 ?

  Z góry dziękuję z bardzo cenną pomoc

 7. Dotarłem do domu i wziąłem się za sprawdzenie jak przylutować kondensatory. I wyszło mi że przy C24 i R4 jest 12.18V a przy C27 i R5 jest 11.91V może stąd ta subtelna różnica w brzmieniu kanałów ?

  • To nie to, taka asymetria na zasilaniu jest dla obu kanałów (jedno napięcie to (+) zasilania, a drugie to (-) zasilania. Co do nierównomierności kanałów bardziej podejrzewałbym okolice stopnia wyjściowego / filtra dolnoprzepustowego. Mierzyłeś może rezystory 1k, które wstawiałeś w miejsce tych 1k5 i czy nie było problemów z przylutowaniem ? Tam wszystko ma znaczenie.

 8. Tak rezystory (beyschlag 0,1%) są w porządku, luty też w porządku. Z tego co pamiętam to już wcześniej zauważyłem tą różnice ale myślałem że to wzmacniacz, niedawno nabyłem audiolab -a 8000s made in UK i teraz z ciekawości sprawdziłem. Z kondensatorami sobie poradziłem ale strasznie zamuliły dźwięk, średnica się strasznie cofnęła. Wlutowałem Nichicon muse 100uF/25V, może niech się wygrzeją.

  • No to bardziej może być coś nie tak z resztą układu. Próbowałeś może zamieniać miejscami wzmacniacze operacyjne ? Jest jeszcze kilka możliwości. Sprawdź również, jaki masz poziom napięcia stałego na obu wyjściach – przy braku sygnału powinien być jak najbliższy zeru.
   Co do kondensatorów, to nie mam najlepszego zdania o Nichicon Muse – robiłem do nich kilka podejść we wzmacniaczu Arcama i za każdym razem odwracałem zmianę, bo nie dało się słuchać. Jak tylko mam / mogę to raczej stosuję czerwone cerafine.

   • Przy braku sygnału jest po 1,33V, w tej chwili siedzą OPA2604AP ale na AD827JN było podobnie, za każdym razem prawy kanał. I teraz przy zwiększaniu głośności na wzmacniaczu słychać delikatne trzeszczenie.

   • Nie wygląda to dobrze. DC offset powinien być minimalny – max rzędu kilku mV. Najwidoczniej gdzieś jest spora asymetria w składaniu sygnału różnicowego. Możesz gdzieś wystawić zdjęcia płytki od strony wzmacniaczy operacyjnych, tak by było widać wszystkie rezystory i ich wartości? Trzeszczenie wzmacniacza przy regulacji może być spowodowane właśnie tym Offsetem DC.

  • Witaj,
   już widzę, z czym jest problem. Twoja wersja DACa jest na innych wartościach elementów niż moja (pewnie Chińczycy pakowali do układu to, co akurat mieli, albo zmieniali w kolejnych wersjach). Dlatego po wlutowaniu rezystorów 1k pojawił się DC offset i możliwe, że większe zniekształcenia. Zgodnie z tą wersją powinno być 22k.

   • Zakupie 22k wlutuje i dam znać, myślałem o beyschlag tylko nigdzie nie mogę znaleźć takiej wartości. Ewentualnie jakieś inne godne polecenia ?

    Pozdrawiam

   • Moje ulubione Dale RN55, RN60, Holco H8, ale to byś musiał wymienić wszystkie w filtrze, żeby miało to sens. Na początek wystarczy metalizowany 22k z tolerancją 1%.

   • Witam

    Zdobyłem rezystory vishay MBB0207 22k właśnie wlutowałem, trzeszczenie zniknęło. Napięcie stałe na wyjściu L – 19.4mV i R – 15.6mV obydwa rezystory na mierniku pokazywały tą samą wartość, może za bardzo nagrzałem. DC offset powinien być najbliższy zeru może by zastosować jeszcze większy ?
    Pozdrawiam

   • Taki poziom jest w miarę akceptowalny, chociaż powinien być jeszcze niższy. Zasada jest taka, że im bliżej 0, tym lepiej. Takie niezrównoważenie może wynikać z tego, że inne oryginalne w torze mają większą tolerancję / wartość rezystancji.

 9. OK to na razie niech tak zostanie później do tego wrócę. Mam resztę kondensatorów blackgate, oscon, elna wszystko dokładnie tak jak w opisie tylko zamiast czerwonej elny dałem silmic II. Odnośnie dalszej modyfikacji cz.3 to już jest finalnie czyli:
  ” Równolegle do C40 dolutowany jest OS Con 10uF/6.3V – zasilanie Vcc2L przetwornika.
  Równolegle do R13 (błąd w oznaczeniu na płytce) jest OS Con 10uF/6.3V – zasilanie Vcc2R przetwornika.
  Równolegle do C41 dolutowany jest Rubycon BlackGate PK 47uF/25V – zasilanie Vcc1 przetwornika.
  Równolegle do C42 dolutowany jest OS Con 10uF/6.3 – zasilanie Vdd przetwornika. ”

  Czy warto dać gdzieś jeszcze blackgate zamiast oscona ?

  • Generalnie można jeszcze wymienić C28 na Oscon 100uf/6.3V (napięcie +3.3 V) oraz C29 na BG albo Cerafine 100uf/6.3V (napięcie +3.3VA). Oba są po stronie wyjściowej stabilizatorów 3.3V. Dodatkowo można poeksperymentować z rodzajem kondensatora C46 (47uF) – można dać BG, Cerafine, Silmica itp i sprawdzać rezultaty. Ja u siebie tego nie ruszałem, bo zabrałem się za obrabianie ESS 9018 Sabre.

   • C46 raczej nie będę ruszał bo będzie mi teraz ciężko się do niego dostać. Ale C28 i C29 chętnie wymienię, tylko tam siedzi 470uF czy zmniejszenie pojemności wpłynie pozytywnie ? Mam akurat trochę Cerafine 100uF/25V.
    Tylko te kondensatory strasznie ciężko mi się wylutowuje.

    Bardzo dziękuje i Pozdrawiam

   • Możesz spróbować włożyć cerafine ale tylko do VA,470uF to sporo. 100 powinno wystarczyć. Ja usuwałem kondensatory metodą ‚siłową’ najpierw mechanicznie, a później tylko wylutowywałem nóżki.

   • Zastanawiam się jeszcze czy nie przerobić tak samo zasilania, i czy warto wymieniać trafo na toroidalne ? Czy usuwać kondensator C4 ?

   • Co do trafa toroidalnego to do tego DACa to jest trochę za duży kaliber. Ja zastosowałem takie trafo, jakie akurat miałem pod ręką z zapasów. Co do C4 – ja zamieniłem najpierw na Elnę Silmic 220uF ale niestety wyrwała mi ją córka i ostatecznie w inne miejsce bliżej układu wlutowałem BG 47uF.

 10. Włożyłem cerafine 100uF/25V do C29, dziwnie to zaczęło brzmieć tak plastikowo i wokale syczące. Black Gate będzie mi ciężko zdobyć, może nichicon muse, muse bp, silmic II, i znajdę jeszcze cerafiny 220uF/25V. C28 koniecznie musi być oscon ?

  • Po pierwsze, daj się kondensatorom wygrzać – szczególnie jak są nowe, muszą trochę popracować, żeby się mogły uformować w danych warunkach pracy. Po drugie, nie muszą być Black Gate’y, to drogie i dosyć trudno zdobywalne kondensatory. Można poeksperymentować z innymi.
   Co do OS cona jako C28, to niekoniecznie musi być ten typ, równie dobrze można zastosować kondensator tantalowy w zasilaniu części cyfrowej.

   • Jestem już po wymianie C29 na Cerafine 100uF/25V i C28 Os-Con SP 100uF/16V i zamieniłem też C46 na Black Gate 47uF/25V. Zrobiło się bardziej muzykalnie. Coś by można zrobić z czym sobie poradzę ?

    Pozdrawiam

 11. Jeszcze mam jedno pytanie. Może po kolei ogólnie lampucery używam z kompem ALC888 przez coax. Jednak chcąc podłączyć przez coax do dvd Pioneera dv310 po włączeniu słyszę tylko szum, nie zmienia tu nic to czy odtwarza płytę czy nie. Dopiero po jakimś czasie zaczyna być wszystko w porządku i gra. O co chodzi ?

  Pozdrawiam

  • Sprawdź ustawienia wyjścia spdif w DVD. Możliwe, że domyślnie jest ustawione na wysyłanie dźwięku wielokanałowego, którego lampucera nie przyjmuje i dopiero jak załapie, że jednak włożona jest płyta CD to przestawia się na wysyłanie stereofonicznego PCM.

 12. Wszystko jest ustawione jak trzeba, powoli zaczyna być słychać muzykę jeszcze z trzaskami i szumami. Potem zaczyna grać co raz to pełniejszym pasmem. Wyprowadziłem sygnał tak jak opisał Ł.Fikus dalej to samo. Wydaje mi się że problem leży po stronie lampucery.

  • Hm… no to mnie trochę zastrzeliłeś. Dla pewności próbowałbym jednak jeszcze podłączyć do lampucery inne źródło sygnału cyfrowego niż ten dvd. Możliwe że jest problem z izolacją pomiędzy klockami i dlatego tak się dzieje. Żeby to wyeliminować musiałbyś zastosować transformator separujący spdif – sprzedawca lampucery miał je w swojej ofercie, a na płytce jest miejsce na jego wlutowanie.

   • A jakieś inne wyjście zamiast transformatora separującego ? Ewentualnie jaki inny CD na transport ?
    Pozdrawiam

   • Cześć, mam jeszcze pytanko bo u Ciebie nie ma nic w miejsce C4 i dla tego dałeś przy C41 mniejszą pojemność. I teraz moje pytanie brzmi u siebie wymieniłem C4 na Cerafine 220uF i przy C41 mam tak jak Ty, ale czy to nie za dużo ? Może w ogóle pozbyć się C4 ?

    Pozdrawiam

 13. Witam

  Chyba rozwiązałem mój problem z szumami przy podłączeniu coax, winnym tutaj jest układ CS8416 po dociśnięciu go w odpowiedni sposób wszystko gra jak należy. Także pewnie wystarczy poprawić luty i będzie ok. Tylko jak się teraz do tego zabrać.

  Pozdrawiam

 14. Witam !

  Czy SB Touch na pewno jest gapless ? Zarówno po Sieci jak i po USB (dołączane dyski) ? I czy czyta pliki flac 24/96 ? Kupić w ciemno za 1100 zł raczej kiepsko…

  Pozdrawiam i Happy NY 2012 !

  Arturo

  • SBT jest na 100% gapless. Używam głównie po sieci, ale ten sam engine ma wbudowany w SBT serwer. Nie ma problemów z plikami do 24/96, przy ‚gęstszych’ niż 24/96 musi niestety robić dowsampling.
   Co do ceny – taka już jest i już, niestety przez ostatnie zawirowania na rynkach walutowych cena od roku nie spada.
   Pozdrawiam i również życzę Szczęśliwego Nowego 2012 Roku.
   Pozdrawiam,
   Marek

 15. Dzięki Marku. Czyli po podłączeniu dysku do wejścia USB SBT z ripami 24/96 na przetwornik zewnętrzny pójdzie też 24/96 ? Nie będzie downsamplingu do 48 kHz czy 44,1 kHz ?
  Mam Beresforda Caimana. Jako żródło gra komputerek Acer Revo 3610 (nettop). Po optyku i coax Caiman przyjmie 24/96 ale po USB niestety nie. Poza tym komputerek wymaga włączania TV do obsługi. Może SBT rozwiązałby ten problem choć częściowo. Połączony po SPDIF z Caimanem. SBT ma pilota ?

  • Na zewnątrz też idzie 24/96 – sprawdzone na buffalo II. Downsampling można zrobić, ale to trzeba zmienić w ustawieniach serwera. SBT ma oczywiście pilota, ale można go też sterować z komputera, telefonu z androidem lub iPhona, po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji.

 16. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak sprawdzić czy Ubuntu z zastosowaniem ALSA wysyła po SPDIF (Optyk) 24/96 czy tylko 16/44 ? Zakładając ,że mam plik 24/96. Używam playera DeadBeef. W Windows 7 wiem co poustawiać na drodze od karty dźwiękowej do Foobara. A w Ubuntu złapałem się,że nie wiem.
  Pozdrawiam.

  • Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie z systemu Ubuntu 😦 Obawiam się, że ja użyłbym dac’a który rozpoznaje format wejściowy 🙂 Od strony linuxa – pewnie użyłbym polecenia man ALSA .

 17. Witam,

  mam pytanie odn. wzmacniacza Creek 4330 Mk I. Mam problem z trzeszczącym potencjometrem. Wiem, że można go podratować stosując preparat Kontakt PR, ale nie bardzo wiem w jakim miejscu należy ten preparat umieścić, żeby nie uszkodzić wzmacniacza i ew. samego potencjometru.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam,
   Kontakt PR trzeba zaaplikować do potencjometru. Jeśli jest tam ALPS niebieski to on z jednego boku ma otwory do których można przyłożyć rurkę aplikatora preparatu i ‚psiknąć’ ja dla wygody stawiałem wzmacniacz na jednym boku. Wyciek preparatu na płytkę wzmacniacza nie powinien zaszkodzić ( u mnie nie było z tym problemu), a efekt jest zadowalający. Po zaaplikowaniu trzeba poczekać z 15-30s a następnie pokręcić kilka(naście) razy potencjometrem od oporu do oporu. Po odparowaniu rozpuszczalnika pokręcić jeszcze raz i dopiero po około 30 minutach można włączyć wzmacniacz.

 18. cześć,
  a ja z pytaniem z innej beczki – chodzi o squeezboxa, dzięki za fajny artykuł o tym jak go konfigurowałeś i jak działa

  ja kupiłem squeezboxa classic, więc server muszę odpalać na komputerze – inaczej on nie widzi zasobów na dysku sieciowym – no kiszka trochę… jest podłączony kablem analogowym do wzmaka marantz 7001

  i teraz dylemat: co mi właściwie daje squeezbox, jeśli do domu wchodzą nowe klocki:
  a) odtwarzacz multimedialny asus o’play HDP-R3 z wifi.
  b) niedługo blu-ray z wifi

  tak sobie myślę, że mogę do któregoś z tych urządzeń podpiąć dysk z muzyką flac, a potem z tych urządzeń puszczać:

  1. cyfrowo przez HDMI muzykę do mojego ampli yamaha rx-v663 i dopiero tam nastąpi konwersja na analog, lub
  2. cyfrowo przez coax lub analogowo kablem stereo puszczać sygnał do wzmaka

  czy w takim zestawie squeezbox da mi jakąś funkcjonalność lub jakość, której inne klocki nie mają? Tak na pierwszy ogień to jest kwestia wyboru muzyki – squeezbox ma swój wyświetlacz i mogę tutaj wybrać utwór, nie muszę włączać telewizora (w moim przypadku: projektora)

  inne pomysły?

  • SB classic ma swoje ograniczenia wynikające z tego, że to już trochę wiekowe urządzenie i niestety musi działać z zewnetrznym serwerem. Jednakże nie jest to aż takie złe, bo w takim układzie łatwiej zarządzać biblioteką i można też skorzystać z alternatywnego zdalnego sterowania przez komputer lub komórkę z IOS lub Androidem. Nie wiem jak proponowane przez Ciebie urządzenia Asusa lub BlueRay będą sobie radzić z flacami. Istotne tu jest na pewno czy są one ‚gapless’ tj dadzą radę odtworzyć album typu live bez słyszalnych przerw pomiędzy utworami. Niewątpliwą zaletą SB w takim układzie jest też to, że można go od biedy obsługiwać standardowym pilotem i ma wyświetlacz, na którym widać co gra i dosyć sensownie przeszukiwać bibliotekę.
   SB jest też dosyć ceniony za jakość sygnału zarówno analogowego po wyjściach RCA jak i cyfrowego.
   Inna ciekawa funkcja to możliwość dosyć szybkiego zbudowania systemu MultiRoom w oparciu o squeezeboxy,ich synchronizacji (kilka urządzeń gra to samo) no i jak to powiadają moi znajomi ważną cechą SB jest to, że ma wbudowany BUDZIK 🙂

 19. Cześć

  Co do dolutowania kondensatorów 10uF/25V bezpośrednio do 4 i 8 nóżki wzmacniaczy operacyjnych. Rozumiem że kondensator minusem do 4 a plusem do 8

  Pozdrawiam

   • Ok rozumiem, a gdzie się wpiąc do masy ? Uda się to zrobićod spodu płytki ?

    Pozdrawiam i dziękuje za cenną pomoc

 20. Mam pytanie odnośnie dodatkowego oddzielnego zasilania. Wykonałem podobny prostownik który daje ~ 8V, jeszcze odlutować dławiki z jednej strony. Tylko gdzie wpiąć + a gdzie – ?

  Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s