Koncertowo – Tomasz Stańko Quartet

W piątek 27 maja w Filharmonii Wrocławskiej miał miejsce trzeci koncert z cyklu Akustyczny Jazz. Tym razem wystąpiła polska legenda trąbki – Tomasz Stańko wraz z trójką młodych utalentowanych muzyków: Dominika Wanii – grającego na fortepianie i elektrycznym pianinie fendera, Michała Barańskiego grającego na kontrabasie oraz Olavi Louhivuouri grającego na perkusji. Ten ostatni wystąpił również na ostatniej płycie Tomasza Stańki – „Dark Eyes”.

Tym razem promocja koncertu była znacznie lepsza niż poprzednio i sala wypełniona była szczelnie słuchaczami, mimo iż w tym samym czasie w Hali Orbita swój koncert dawała Katie Melua. Na szczęście pan Tomasz Stańko ma we Wrocławiu wiernych fanów.  Repertuar koncertu był przekrojem twórczości Tomasza Stańki. Zagrano zarówno utwory z ostatniej płyty Dark Eyes, jak również z wcześniejszych płyt. Panowie zagrali z pełnym oddaniem swemu dziełu, co było zarówno słychać jak i widać. Każdy utwór kończył się owacjami, a na koniec bisowano dwukrotnie.

Bardo dużym pozytywnym zaskoczeniem było dla mnie nagłośnienie koncertu. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich koncertów z cyklu Akustyczny Jazz, gdzie były problemy z dominującą perkusją i prawie niesłyszalnym kontrabasem, tym razem zmieniono całkowicie system nagłośnieniowy. Wykorzystano również piękną akustykę Filharmonii.  W rezultacie dało to bardzo wyrównaną słyszalność wszystkich instrumentów. Praktycznie koncert był nagłośniony tak, jakbyśmy go słuchali w domu na porządnym zestawie HiFi, ale nie traciło się nic z uroku grania na żywo. Trąbkę pana Tomasza było bardzo dobrze słychać z miejsca gdzie stał. 🙂 Mam nadzieję że przy następnych realizacjach z cyklu również nie zabraknie takiego podejścia i będzie to już obowiązujący standard nagłośnienia.

Na koniec krótka informacja dotycząca następnych koncertów z serii Akustyczny Jazz. 20 października zaplanowany jest koncert Motion Trio, a na początku grudnia koncert Big Bandu Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierownictwem profesora Aleksandra Mazura.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s