Koncertowo – Marcin Wasilewski Trio – Faithful

Wczoraj byłem na świetnym koncercie grupy Marcin Wasilewski Trio. Koncert promował ostatnią płytę zespołu „Faithful”. Trio gra już 19 lat i dało się poznać również jako akompaniatorzy Tomasza Stańki na płytach „Soul of Thing” oraz „Dark Eyes”. Do 2008r występowali jako Simple Acoustic Trio, ale po przejściu do skrzydła legendarnej wytwórni ECM za namową jej managera zmienili nazwę na wywodzące się od nazwiska pianisty Marcin Wasilewski Trio. Zespół tworzą: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja. Dwóch ostatnich panów miałem już okazję słyszeć dwa tygodnie wcześniej na koncercie Majewski Miskiewicz plays Komeda.

Marcin Wasilewski Trio - Faithful

Marcin Wasilewski Trio - Faithful

Muzycznie było świetnie, chłopaki zagrali materiał z nowej płyty z nieco większą dynamiką i werwą niż na płycie, która prezentuje się bardziej spokojnie i mniej dynamicznie , ale … nie ma co porównywać muzyki jazzowej granej z płyty z ta na żywo. To zupełnie inna muzyka, jak na jazz przystało zawsze jest tu miejsce na improwizacje i swobodne interpretacje tematów.

Niestety koncert był dosyć słabo rozreklamowany w mediach i przyznaję, że gdybym nie był na poprzednim koncercie z serii „Akustyczny Jazz”, to nie wiem, czy dotarła by do mnie ta informacja. W sumie to Filharmonia wypełniona była w jednej trzeciej.

Realizatorsko było nieco lepiej niż na ostatnim koncercie Majewski Miśkiewicz Plays Komeda, ale też nie obyło się bez zgrzytów. O ile fortepian było słychać bardzo dobrze, to kontrabas ginął w tle, nad wszystkim dominowała perkusja i to bez zbytniego nagłaśniania. Ale zdaję sobie sprawę że koncert był tylko ‚dogłaśniany’, a nie nagłaśniany i że bez konkretnej mocy trudno było się kontrabasowi przebić.

Po koncercie była możliwość kupienia płyty i pozyskania autografów artystów, z której oczywiście skorzystałem.

Z dodatkowych informacji jazzow0-koncertowych mam jeszcze dwie dobre wieści z Wrocławia:

  • 24 maja o 20tej w Imparcie wystąpi Charlie Haden Quartet West – legenda kontrabasu z projektem, który w tym roku obchodzi swój 25 jubileusz. Kto wie czy to nie będzie jedyna okazja, żeby usłyszeć Charliego Hadena na żywo we Wrocławiu. O tym koncercie również dowiedziałem się dopiero dziś, ale już wiem że na nim będę. Bilety bezpiecznie czekają już w szufladzie.
  • 27 maja o 19tej  w Filharmonii wystąpi Tomasz Stańko z nowym międzynarodowym projektem  – również w ramach serii Akustyczny Jazz. Oczywiście też będę, bilety również czekają w szufladzie.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s