Komeda

Niedługo (27 kwietnia) zbliża się 80 rocznica urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Genialnego kompozytowa i pianisty jazzowego lat 50tych i 60tych ubiegłego wieku. Niestety w tym miesiącu (23 kwietnia)  będzie również 42 rocznica jego tragicznej śmierci. Z tej okazji wczoraj i dzisiaj Gazetę Wyborczą można było kupić z dodatkową płytą CD z muzyką filmową oraz video-cd z wywiadami z ludźmi, którzy go znali i z nim współpracowali.

Zawartość płyty CD to zbiór wybranych utworów z jego bogatej gamy kompozycji muzyki filmowej, głównie z filmów Romana Polańskiego, ale nie tylko. Znajdziemy tutaj i motywy z „Noża w Wodzie”, jak również z „Matni”, „Nieustraszonych zabójców wampirów” oraz z „Dziecka Rosemary”. Na płycie video CD znajdują się zarejestrowane wspomnienia żony artysty, oraz ludzi, którzy z nim współpracowali: Tomasza Stańki, Romana Polańskiego i innych.

Oczywiście wydawnictwo to nie oddaje bogactwa muzyki Komedy, który tworzył nie tylko muzykę filmową. Ja z przyjemnością oddaję się słuchaniu najbardziej chyba znanej jego płyty – „Astigmatic”. Wczoraj zaś udało mi się wylicytować kilka winylowych wydawnictw „PolJazzu” z jego muzyką. Czekam z niecierpliwością, aż do mnie dotrą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s