Przedwzmacniacz pasywny raz jeszcze

Kilka wpisów wcześniej zamieściłem opis prostego przedwzmacniacza pasywnego opartego na potencjometrze. Dziś chciałbym jeszcze uzupełnić tamten wpis o kilka informacji.

Alps RK27112 widok z przodu

Zacznijmy od potencjometru. Od wielu lat niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o potencjometry do sprzętu HiFi jest japoński Alps. Jego oferta jest dosyć szeroka, od maleńkich potencjometrów do sprzętu przenośnego RK09 do poważnych ‚audiofilskich’ modeli RK50 (czarnych). Po drodze są jeszcze serie 16, 18 i 27. Najbardziej chyba znaną serią jest RK27 zwana popularnie niebieską, ze względu na kolor obudowy. Jest to również jeden z najczęściej podrabianych produktów Alpsa 🙂

Alps RK27112 100kAx2- widok z tyłu

RK27 jest to już dosyć duży potencjometr, wykonywany w wielu wariantach od 1 do 8 modułów i różnych wersjach oporności i charakterystyki. Duże wymiary pozwalają na uzyskanie w miarę dobrej współbieżności charakterystyk obu kanałów oraz zmniejszenie przesłuchów pomiędzy nimi.  RK27112 ma 5mm odstępu pomiędzy nóżkami jednego kanału oraz 10mm odstępu pomiędzy kanałami. Do regulacji głośności wykorzystuje się przeważnie potencjometr o charakterystyce logarytmicznej, oznaczany jako A, lub specjalnie opracowanej przez Alpsa charakterystyce oznaczanej jako D. Co ciekawe, oznaczenia charakterystyk potencjometrów stosowane przez Alpsa (i nie tylko) różnią się od oznaczeń potencjometrów produkowanych kiedyś w Polsce. Np. Telpod i stosował oznaczenie A dla potencjometrów o charakterystyce liniowej (u Apsa B), oraz B dla charakterystyki logarytmicznej (Alps A).

Wersje stereofoniczne oznaczane są dodatkowo jako x2. Jako regulacje głośności stosuje się głównie modele oznaczane jako 10kAx2, 20kAx2, 50kAx2 dla wzmacniaczy tranzystorowych oraz 100kAx2, 250kAx2 dla wzmacniaczy lampowych.

Alps RK27112 - widok od strony wyprowadzeń

Drugą kwestią jest podłączenie wejścia i wyjścia. Poniżej zamieszczam schemat podłączeń Alpsa (i każdego innego potencjometru stereofonicznego) jako najprostszego przedwzmacniacza pasywnego z jedną parą wejść i jedną parą wyjść. Gniazda są zaznaczone schematycznie.

Najprostszy przedwzmacniacz pasywny z RK27112

Oczywiście ALPS to nie jedyny producent mający zastosowanie w audio, tak samo jak potencjometr to nie jedyne rozwiązanie na tradycyjną regulację głośności. Oprócz ALPSa znane są również potencjometry takich uznanych firm jak np. TKD, czy Audio Note  oraz rozwiązania bazujące na przełącznikach i rezystorach promowanych przez DACTa lub GoldPointa. Ja również oprócz potencjometrów używam regulatora głośności na przełączniku opartego o tzw. drabinkę rezystorową.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s