Przedwzmacniacz pasywny (DIY)

Rozpocząłem przenoszenie niektórych projektów z mojej nieistniejącej już strony. Na początek jeden z najprostszych układów: przedwzmacniacz pasywny do sterowania końcówką mocy Gainclone.

Przedwzmacniacz pasywny

Genezą powstania urządzenia było zrobienie wzmacniacza – końcówki mocy, który nie miał wbudowanego selektora źródeł, ani też regulacji wzmocnienia. Aby te dwie niedogodności wyeliminować musiałem zbudować  przedwzmacniacz. Wybrałem jeden z najprostszych do zbudowania układów, zwany pasywnym.  Założenia konstrukcyjne były następujące:

 • układ pasywny, regulacja sygnału za pomocą potencjometru,
 • możliwość podłączenia 3 źródeł sygnału,
 • jedno wyjście regulowane – do końcówki mocy,
 • jedno wyjście nieregulowane – do podłączenia wzmacniacza słuchawkowego.

Przedwzmacniacz pasywny - środek

Potrzebne materiały

 • 5 par gniazd wejściowych chincz / RCA,
 • przełącznik obrotowy 3 pozycyjny 2 sekcyjny,
 • potencjometr 2 kanałowy 100kOm logarytmiczny,
 • obudowa + gałki,
 • normalia (wkręty, nakrętki, wsporniki).

Układ został zmontowany w prostej obudowie metalowej 14x14x4cm. Dla poprawienia estetyki dołożyłem przedni panel z płaskownika z anodowanego aluminium. Gałki regulatora i przełącznika wykorzystałem z uszkodzonego urządzenia firmy Fisher. Obudowę wykleiłem od wewnątrz matą bitumiczną, co poprawiło nieco jej sztywność i masę, przez co grube kable maja trochę trudniej ją przesunąć na półce.

Przedwzmacniacz pasywny - schemat - kliknij by powiększyć

Schemat urządzenia jest bardzo prosty. Z gniazd chinch sygnał poprzez przewody trafia na przełącznik, po przełączniku rozgałęzia się na wyjście nieregulowane  oraz regulowane. Do regulacji zastosowałem potencjometr Alps RK27112 (tzw. niebieski), który charakteryzuje się dosyć dobrą współbieżnością kanałów oraz niewielkimi przesłuchami międzykanałowymi. Prowadziłem też próby z polecanym na niektórych forach maleńkim Alpsem RK09, ale w nim niestety występują znacznie większe przesłuchy międzykanałowe, ze względu na niewielkie odległości pomiędzy sekcjami.

Przez jakiś czas przedwzmacniacz ten służył jako podstawowy regulator w moim systemie. Później został zastąpiony przedwzmacniaczem Omak Jevel Two, który również był typu pasywnego, tyle, że miał więcej wejść i wyjść oraz regulację na 23 pozycyjnym przełączniku i drabince rezystorowej zamiast potencjometru. Obecnie mały przedwzmacniacz jest od czasu do czasu wykorzystywany przy testowaniu różnych prototypów.

Reklamy

4 responses to “Przedwzmacniacz pasywny (DIY)

 1. Pingback: Gainclone « hififreak

 2. Pingback: Preamp pasywny raz jeszcze « hififreak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s